MENU:

Pieśni do śmierci 2015 - pieśni pogrzebowe

czwartek, 31 października 2019

DOPŁYWY. Pójdę ze świata.

Zapraszamy na zaduszkowe spotkanie śpiewacze w najbliższą sobotę.

Kiedy: 2/11/2019. Godz. 19:00-21:00.


Gdzie: Ambasada Muzyki Tradycyjnej, ul. Jazdów 3/20, Warszawa.

Będziemy śpiewać pieśni pogrzebowe w wariantach z Mazowsza Wschodniego, nagranych przez nas w czasie badań. Dzięki znacznej długości pieśni każdy będzie miał czas osłuchać się z melodią i włączyć do śpiewania. Przygotujemy teksty.

Zachęcamy do przyniesienia akcesoriów do miłego spędzenia wieczoru:
— ulubione napitki
— zagryzki

Można też wesprzeć Ambasadę Muzyki Tradycyjnej składką do kapelusza na utrzymanie domku.

SZCZEGÓŁY

W Dzień Zaduszny zapraszamy na spotkanie z pieśniami pogrzebowymi z Mazowsza Wschodniego. Twórcy projektu Pieśni do Śmierci spotkali tam wiele gościnnych śpiewaczek i śpiewaków, którzy pamiętają melodie towarzyszące dawniej różnym sąsiedzkim zgromadzeniom, takim jak domowe czuwanie przy zmarłym. Kilka razy w roku zespół Starorzecze zaprasza do wspólnego wykonania najciekawszych pieśni.

Od zespołu:
Dawne śpiewy za zmarłych zachwycają nas różnorodnością melodii i tekstów. Wybieramy pieśni pogrzebowe o słowach złożonych archaiczną polszczyzną. Obok treści religijnych ważna jest w tych pieśniach perspektywa refleksyjna i duży ładunek emocjonalny, a samą praktykę śpiewu pogrzebowego w grupie można traktować jako lament lub formę medytacji. Dlatego uważamy, że można znaleźć w nich coś poruszającego niezależnie od tego, czy ktoś czuje się katolikiem. Zapraszamy wszystkich.

Zespół Starorzecze: Anna Jurkiewicz, Julia Biczysko, Marcin Kuliński, Martyna Kargul, Julia Kozera, Tomasz Osuch, Michał Pietrusiewicz.

Zespół prowadzi badania terenowe i organizuje spotkania śpiewacze w okolicach Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego od 2015 roku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Szczegóły także w wydarzeniu na fb: https://www.facebook.com/events/1414807478698039/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz