MENU:

Pieśni do śmierci 2015 - pieśni pogrzebowe

Publikacja - Liwiec

Liwiec. Tradycje wokalne wschodniego Mazowsza


Wstęp
Antologia zawiera wybór pieśni tradycyjnych z kilkunastu miejscowości leżących na styku Mazowsza i Podlasia. Jest też zapisem spotkania grupy śpiewaczej z Warszawy ze śpiewakami z Trzcińca, Wieski, Żoch, Sekłaku, Sadolesia, Turny i Chruszczewki. Każde z nagrań ilustruje tradycyjny repertuar wokalny, a zarazem nosi znamiona indywidualności wykonawców. W kilku utworach młodsze głosy przyłączają się do doświadczonych śpiewaków, zgodnie z przyjętą dawniej praktyką, nazywaną pomaganiem osobie prowadzącej pieśń. Zespół Starorzecze część pieśni zaczerpnął z nagrań archiwalnych zarejestrowanych kilkadziesiąt lat temu w okolicach Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego i Siedlec.
Ten rodzaj śpiewu pozostawał bardzo blisko codziennego życia dawnych mieszkańców wsi. Pieśni umieszczone w niniejszym zbiorze podejmują różne tematy i należą do różnych porządków. Śpiew towarzyszył świętowaniu i pracy, zabawie i przeżyciom duchowym. Wyrażał osobiste emocje i był częścią wydarzeń ważnych dla całej społeczności.
Większość prezentowanych utworów wykonywano w domach, i takie domowe brzmienie staraliśmy się zachować w nagraniach.

Publikacja składa się z książeczki i dwóch płyt.

Część utworów i książeczka dostępna jest online:



Książeczka zawiera tekst prof. Piotra Dahliga, opisy wykonawców i utworów (CD I i II) oraz teksty pieśni pogrzebowych (CD II).



Koncepcja płyty, teksty, produkcja: Anna Jurkiewicz
Realizacja nagrań: Adam Mart, Tomasz Osuch (10, 35, VI, XI, XII), Anna Jurkiewicz (2), Marcin Kuliński (VIII)
Postprodukcja dźwięku: Adam Mart
Projekt graficzny, skład: Katarzyna Rosik
Fotografie współczesne: Julia Biczysko (str. 10–13, 24), Ewa Starzyk (2), Pola Rożek (14), Piotr Baczewski (9)
Fotografie archiwalne ze zbiorów rodzinnych Tomasza Osucha (16, 19), Danuty Gmur z Sekłaku (15, 22), Romualdy Wiski z Sadolesia (7, 18), Zbigniewa Danaja z Sadolesia (21) oraz z archiwum społecznego Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Borzychy (20)

Za wsparcie podczas przygotowań do wydania publikacji składamy szczególne podziękowania Wandzie Księżopolskiej, Piotrowi Baczewskiemu i Fundacji Muzyka Zakorzeniona, Justynie Piernik, Beacie Kawałko i Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Borzychy, Ewie Starzyk, Bolkowi Kielakowi, Jarosławie Michalewskiej, Małgorzacie Jurkiewicz i Marcinowi Żytomirskiemu.
Serdecznie dziękujemy śpiewakom goszczącym nas u siebie, ich rodzinom i wszystkim życzliwym osobom, które przyczyniły się do powstania tego albumu.

WYDAWCA
Stowarzyszenie Katedra Kultury
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
katedrakultury@gmail.com

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

COPYRIGHT STOWARZYSZENIE KATEDRA KULTURY 2017
Udostępniono na licencji Creative Commons – Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska
www.piesnidosmierci.blogspot.com

Warszawa 2017
ISBN 978-83-920112-4-8

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz